overlay

‘BAŞARABİLİRSİN’

‘BAŞARABİLİRSİN’

(https://alo171.saglik.gov.tr//)

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nun (BMYK) 26.01.2021 tarihinde yapılan toplantısında 2021 yılında tüm kesimlerin katılımıyla “Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği” başlatılması kararı alınmıştır.  Bununla birlikte Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amaçlarıyla Mayıs 2021 itibarıyla “BAŞARABİLİRSİN” temasıyla sigara bırakma kampanyası hayata geçirilecektir. İlimizde görev yapan ve toplumda rol model olan meslek gruplarından (sağlık çalışanı, öğretmen, kolluk kuvveti personeli, asker, hakim, savcı, avukatlar, din görevlisi vb.) başlayarak, diğer kamu kurumu personeline yönelik bırakma kampanyası Bakanlığımızca organize edilecek ve bu personelin sigara bırakmalarını sağlamaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir. 

Sigara bırakma kampanyası çalışmaları kapsamında;

       Kampanyaya katılımın, https://alo171.saglik.gov.tr/ sitesindeki “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden ulaşılabilecek olup,  kampanya katılım formu ile bağımlılık düzeyi tespitine yönelik formun doldurularak yapılacaktır. Formu dolduran kişilerin sigara bırakma polikliniği (SBP) randevuları, Müdürlüğümüzce planlanarak şahıslara ayrıca kurumlarınıza bildirilecektir.

     Kampanya, en geç 07 Mayıs 2021 tarihinde öncelikle sağlık personeli ile başlayacak olup, kamu kurum personelinin aileleri ile öğrenci aileleri de sigara bırakma kampanyasına dahil olabileceklerdir.

     Kampanya boyunca ve sonrasında Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından geliştirilen ve https://tbm.org.tr adresinde yer alan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Modülü ile https://havanikoru.saglik.gov.tr/ adresinde yer alan “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden ulaşılabilen eğitim dokümanlarından faydalanılacaktır.

    Kampanya kapsamında sigarayı bırakan kişilere ilki 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü’nde düzenlenecek etkinlikte başarı belgesi verilecek ve sonrasında her ayın son gününde söz konusu uygulamaya devam edilecektir.

SİGARA BIRAKMA KAMPANYASINA SENDE KATIL ! ! !